4 שיטות לביצוע ריסוק אבני כליה וההבדלים ביניהן

4 שיטות לביצוע ריסוק אבני כליה וההבדלים ביניהן

ריסוק אבני כליה בגלי הדף – ESWL – Extra-Corporal Shock-Wave Lithotripsy

ריסוק אבנים בכליות בעזרת גלי הדף הוא פעולה חוץ-גופית המתבצע בהרדמה מלאה בדרך כלל, ומטרתה לכוון גלי הדף אל האבן ובכך לגרום לריסוקה לכדי פירורים קטנים שיצאו עצמאית בהמשך עם זרם השתן.

יתרונה הגדול של השיטה הוא בכך שהיא הפחות פולשנית מבין השיטות הניתוחיות לטיפול באבנים.

השיטה מתאימה לאבני כליה בגביעים אמצעיים ועליונים של הכליה שאינן גדולות במיוחד, או לאבני שופכן.

ליצירת קשר מלאו טופס ונחזור אליכם בהקדם

השיטה אסורה במקרים של זיהום, במקרים שיש חסימה בדרכי השתן, לנשים בהריון, במקרים בהם יש הפרעות בקרישת הדם, או במקרים בהם ישנו גידול כלייתי העשיר בכלי דם.

כמו כן, סיכויי ההצלחה יורדים כאשר מדובר במסת אבנים גדולה (מעל 2 ס"מ), אבנים קשות (כפי הנמדד בבדיקת סי.טי), הנמצאות בגביע תחתון, ועם מרחק גדול בין הכליה לעור (במטופלים עם השמנת יתר).

במקרים הללו עדיין ישנו ריסוק של האבן אך יכול להיות לא מספק ומונע מפירורים לצאת לאחר מכן בהשתנה.

אורטרוסקופיה

מדובר בניתוח ריסוק אבני כליה ושופכן בעזרת החדרה של מצלמה דרך השופכן (אורטר – Ureter) ומכאן שמה – אורטרוסקופיה. הניתוח נמשך כחצי שעה – שעתיים, תלוי במבנה מערכת השתן, מיקום האבנים וגודלן.

בניתוח משתמשים באורטרוסקופ – מכשיר ארוך וצר הנכנס לשופכן ומאפשר להעביר תמונה, וכן מכשירים שונים – מלקחיים, סלסלה, סיב לייזר ובעזרתם לרסק ולהוציא האבנים מהשופכן או מהכליה.

יש אורטרוסקופ קשיח המשמש לטיפול באבני שופכן ואורטרוסקופ גמיש המאפשר לטפל באבנים באגן הכליה ובגביעים.  

השיטה מתאימה לכל אבני השופכן, ולרוב האבנים בכליה. השיטה לא מתאימה לאבנים גדולות במיוחד בכליה – כגון אבני יציקה הממלאות את כל אגן הכליה וחלק או כל הגביעים.

כמו כן, לעיתים יש קושי בהגעה לאבני הכליה באורטרוסקופיה בשל מבנה חריג של מערכת השתן – כמו לאחר ניתוחים או במצבים מיוחדים אחרים (כליה שנוצרה באגן, כליית פרסה וכו').

ריסוק מלעורי – PCNL – Per-Cutaneous Nephro-Lithotomy

בניתוח ריסוק מלעורי מבוצע ריסוק אבני כליה גדולות שאינן יכולות להיות מרוסקות על ידי אורטרוסקופיה.

הניתוח מבוצע דרך המותן בעזרת חתך קטן בעור וגישה ישירות אל הכליה.

הדבר מאפשר להשתמש במכשירים קשיחים המתאימים למסת אבנים גדולה בניגוד לריסוק באורטרוסקופיה המאפשר לרסק אבני כליה רק בעזרת סיב לייזר גמיש אשר מוגבל במידת מה בריסוק אבנים גדולות במיוחד.

השיטה מתאימה למטופלים עם אבני כליה גדולות, כולל אבני יציקה חלקיות או שלמות.

לפני הפעולה יש לוודא כי ישנו נתיב גישה בטוח מהמותן אל גביעי הכליה (על ידי צפיה בבדיקת CT), ויש להפסיק מדללי דם. הניתוח הוא פולשני יותר מאורטרוסקופיה וריסוק חוץ-גופי וכולל השארת קטטר שופכתי ונקז מותני.

משך האשפוז הוא בדרך כלל 2-3 ימים לאחר הניתוח.

ניתוח להוצאת אבני כליה / שופכן

כאן מדובר על ניתוח רובוטי / לפרוסקופי / בגישה פתוחה, הכולל הרדמה מלאה, כניסה לחלל הבטן בעזרת מצלמה או חתך וביצוע ניתוח פתוח.

בניתוח להוצאת אבני כליה/שופכן מבוצע חתך בכליה או באגן הכליה, מוצאות כל האבנים ולאחר מכן מבוצעת תפירה של הכליה או אגן הכליה. זהו הניתוח הפולשני ביותר מבין הניתוחים המוצעים לטיפול באבנים.

פעם ניתוח זה היה הגישה הנפוצה ביותר לאבנים בדרכי השתן, אך עם התפתחות הכירורגיה האנדוסקופית שכיחות הניתוחים הללו הלכה וירדה.

כיום רק במקרים נדירים ביותר מבוצע ניתוח מסוג זה – כליה אגנית עם מסת אבן גדולה, כליות עם מסת אבן גדולה לאחר ניתוחים מלעוריים מרובים, כליות עם סיבה נוספת לניתוח פתוח כגון חסימה במוצא הכליה.

ראו גם: מניעת אבנים בכליות

אהבתם? שתפו